Arrogancia vagy ismertebb nevén a gőg: nem más,mint amikor valaki úgy gondolja,és ezáltal úgy értékeli a másik személyt önmagában,hogy saját magánál kevesebb a másik.Főleg "kisebbnek" tudatlanabbnak, tájékozatlanabbnak, szegényebbnek, alacsonyabb rangúnak titulálja, az eszméiben. Ennek következtében a másikkal szemben,egy túl hangsúlyozott magatartást tanúsít,melynek a fő eleme az arogáns illető személyiségében, a túlzott büszkeség,a realítástól elszakadt öntudat,kórós felsőbbrendűségének érzetének megnyilvánulása viselkedésben, gesztusaiban és fogalmazásaiban.
Nagyon sokszor megfigyelhető az ilyen személyeknél a státusz általi tekintélyekre való hivatkozás általi kioktatás.
Arrogancia mint,cselekedet: amikor valaki a viselkedésében jogokkal vagy előnyökkel visszaél, akár csak vélt,vagy netán a valóság alapján nyugvókkal.... beleértve... a szóbeli előnyöket is! és ezáltal a pszichológiai erőszak alkalmazásától, vagy annak a fenyegetettségének éreztetésétől sem riad vissza.
Az arrogancia az agresszió megnyilvánulási formája. Az arrogáns személyiség jegyekkel rendelkező egyén vakul és korlátok nélkül bízik saját képességében - túlon túl büszke-A valós vagy vélt de általa vallott értékeit szinte már fanatikusan éli meg,és elvárja,hogy őt ezért folyamatosan dícsérjék...fanatizálják. Gyakran keresi is azt a foglalkozást, szerepet, helyzetet és lehetőséget, ahol a nálánál ”kevesebbeket” rendreutasíthatja vagy helyreteheti, ez az ő pszichológiai nyeresége,az ő boldogsága
Párbeszédben vagy írásos vitában, egyezkedésben,lételeme,hogy ő határozhassa meg a kommunikáció menetét,a kimondható szavak valóság tartalma is csak az övé,az ő "szájízének" megfelelőek lehetnek,ő határozza meg a kommunikáció stílusát, tartalmi jegyeit,mindenki másét egy mozdulattal "az asztal alá söpri",a kommunikáció szabályait is ő állítja fel,melyben figyelmen kivül hagyja a másik ember személyének tiszteletben tartását. Ezzel ugyanis behozhatatlan előnyre és nyereségre tesz szert...a gondolat világában...érzelmi életében...és sokszor a valós életben is sajnos...
És milyen iskolázott ember típusra is jellemző az arogancia:az alul iskolázott egyénre,főleg,ha státuszt is kap hozzá,mert valakinek a valakije..."közel van a tűzhöz" effektus.Az iskolázott,magas tudással rendelkező,de bukott inteligenciájú egyénre.
(Tünde Scharlotte Takács)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése